کسب و کار هنری

در این مقاله قصد پرداختن به مفهوم هنر و یا مباحثی از این قبیل که بارهای بار در جای جای دنیا در موردشان صحبت شده است را نداریم و میخواهیم یک جمع بندی کاملا عامیانه از هنر و کسب و کارهای مرتبط به هنر داشته باشیم.

فرق نمیکند که شما هنرمند هستید یا قصد یادگیری آن را دارید اگریادگیری یک هنر را به اصطلاح برای دلتان انتخاب کرده اید که تکلیف مشخص است اما اگر میخواهید به چشم یک کسب و کار به آن نگاه کنید این مقاله میتواند برای شما مفید باشد.

هنردوست یا هنرمند

اگر میخواهید بگویید استعداد ندارم ابتدا یک سر به مقاله ترس از بی استعدادی بزنید و بعد بیایید و ادامه این مطلب را دنبال کنید. شاید شما یک هنر دوست هستید و هیچ تجربه ای در زمینه یادگیری هنر ندارید بعد از پیگیری و تحقیق  گام اول را در کسب هنر برداشته اید و اکنون میخواهید از هنرتان کسب درآمد کنید من در کتاب رایگان منِ بی تجربه منِ هنرمند به طور کامل راهکارهایی را معرفی کرده ام و حتی هنرهای خاصی را که میتوان با آنها به درآمد بالا رسید در اختیار مخاطب قرار داده ام که در اینجا به بخشهایی هر چند جزئی به آن اشاره میکنم.

توانایی های خودتان را بشناسید

اولین گام شناخت توانایی خودتان در زمینه هنری که بلد هستید میباشد بگذارید با ذکر یک مثال موضوع را درست تر بیان کنم

شخصی نقاشی  با رنگ روغن را آموخته است اگر بدون مقدمه از او بپرسید که چه کاری را میتواند با کمک هنری که کسب کرده است انجام دهد شاید خیلی خلاصه به شما پاسخ دهد میتوانم تابلوهای زیبایی از مناظر را خلق کنم و شما اگر در ادامه بپرسید همین؟ آنجاست که شخص با رجوع به ذهنش شما را متوجه دیگر توانایی هایی که میتواند با رنگ روغن انجام دهد میکند ،من نقاشی چهره هم بلد هستم من میتوانم به جز روی بوم نقاشی با رنگ روغن روی هرسطح دیگری نیز نقاشی کنم من میتوانم به کمک ترکیب رنگها و با استفاده از انگشت یا کاردک به جای قلم مو آثار جدیدی خلق کنم او توانایی های خود را شناخته است ولی هنوز نمیداند چطور باید از آنها پول در بیاورد.

خلاقانه فکر کنید

بعد از اینکه توانایی های خود را هر چند جزیی بیان کردید به دنبال خلاقیت در مورد آنها باشید ،شاید اگر آن شخص نقاش به من میگفت که میتواند روی هر سطحی نقاشی کند من به او میگفتم چه خوب ،میتوانی روی کوله پشتی من تصویر یک گوزن را بکشی ؟ و اون در جواب میگفت بله که میتونم دیگر خودتان جواب من را حدس میزنید من قطعا میگفتم هی من عاشق گوزن ها هستم پس چرا معطلی؟ کار به پایان میرسید و من مبلغی را پرداخت میکردم ،شاید این یک شروع جدید واسه اون هنرمند به حساب بیاد درست نمیگم؟

باهوش باشید دنیا تشکیل شده از میلیاردها نیاز هستش

شما اکنون که در حال خواندن این متن هستید احساس گرسنگی میکنید ،بدن شما نیازمند چیست؟ خب جواب مشخص است آب و غذا یا فکر کنید خوابتان گرفته است یا هر نیاز دیگری که رفع آن جواب مشخص خودش را دارد اما نکته مهم در مورد مثال مورد نظر اینجا است که شما چه غذایی بخورید و یا کجا بخوابید ؟ میتوانید یک نیم رو درست کنید و میل کنید میتوانید با فست فود یا رستوران تماس بگیرید و غذا سفارش دهید و یا خودتان را با خوردن میوه و یا هله هوله سیر کنید .کجا بخوابم؟ روی زمین ؟ تشک؟ تخت؟

در همین دو مثال ساده بالا من به چندین برآورد کننده نیاز شما اشاره کردم که باز میتوان آنها را تبدیل به چند بخش کرد، فست فود: چطور فست فودی؟ در کدام منطقه از شهر؟ با چه میزان قیمتی؟ یا همینطور رستوران یا حتی همان نیمرویی که میخواهید برای خودتان درست کنید باید ببینید شما چگونه میخواهید جوابگوی نیازتان باشید.  شاهد هستید که برای خوابیدن که یکی از اصلی ترین نیازهای بدن انسان هست نیز همین موضوع صدق میکند، روی چه جور تختی میخوابید؟ اسپورت؟ سلطنتی؟ یا نه روی تشک ساده نیاز شما برآورده خواهد شد؟

نیازهای مردم را در زمینه هنر بشناسید

اتاق من نیاز به یک ساعت دیواری چوبی دارد که رنگ آن قهوه ای تیره باشد تا وقتی آن را روی دیوار اتاقم که با کاغذ دیواری کرم پوشیده شده میگذارم ترکیب این دو رنگ زیبایی خاصی به دیوار اتاقم دهد در دیوار مقابل میخواهم تابلوئه برجسته که یک تصویر مفهومی را در خود جای داده است را نصب کنم و در گوشه اتاقم میخواهم یک آباژور ساده و شیک را کار گذارم راستی خانم من عاشق زیورت آلات دست ساز است که از طرح های سنتی تشکیل شده اند و کیف و کفش های با طراحی دستی و رنگی را به کیف و کفش های کارخانه ترجیح میدهد.

با ذکر مثال بالا اشاره بسیار بسیار کوچکی داشتم به نیازهای هنری غیر قابل انکار مگر میشود شما به خانه یکی از دوستان بروید و حداقل یک مجسمه هرچند ساده در دکور اتاقشان نبینید؟

نیازهای هنری در  بازار هدف

ما در مورد بازار هدف و نحوه ارتباط با آن در بخش های دیگر بیشتر صحبت کرده ایم . اما در مجموع و با یک نگاه اجمالی باید گفت بازار هدف خودتان را مشخص کنید قطعا در میان تمام اقشار جامعه افراد با سلیقه های متفاوت و قدرت خریدهای مختلف وجود دارند شما باید برای رفع نیازهای هنری آنها همانطور که در مثال بالا گفته شد برنامه ریزی کنید شما برای هر شخص با هر میزان از درآمد و هر جایگاهی از جامعه باید ایده داشته باشید درست است که بعضی از ما روی یک بازار هدف تمرکز میکنیم و در همان مسیر حرکت میکنیم اما داشتن توانایی برای ارتباط با بازار هدف های مختلف باعث میشود که ما هیچگاه به مشکل بر نخوریم .

در ادامه این مقاله و برای تکمیل کردن آن در بخش بعد به هزینه های کسب و کارهای هنری و میزان درآمد آنها میپردازیم مقاله ای که شاید جواب خیلی از سوالات شما در آنجا داده شود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت