آیا اراده همه چیز است؟

شاید این حرف را از زمان کودکی تا به حال بارهای بار شنیده باشید که هرکاری با اراده ممکن است و انسان با اراده زنده است،خب آیا اراده همه چیز است؟ من اراده میکنم و شروع میکنم برای هدفم میجنگم در میان راه با مشکلات فراوانی روبرو میشوم کم نمیاورم و ادامه میدهم اما پس از مدتی مشکلات جدیدی در مسیر موفقیتم قرار میگیرد و دچار یک دوگانگی در تصمیم گیری میشوم آیا ادامه دهم؟ اینجاست که تعهد که من به آن پدر اراده میگویم وارد عمل میشود و باید اوضاع را سرو سامان دهد.

هرگاه اراده میکنید که کاری را انجام دهید تعهد را نیز در کنار آن به خودتان بدهید که تا رسیدن به آن دست از تلاش بر ندارید اراده یک تصمیم برای شروع است که کار آسانی نیست اما تعهد چند پله از آن سخت تر است،باید به چه چیزی تعهد داشته باشید؟

اولین تعهد باید به قبول کردن مسئولیت داده شود

خواهش میکنم مشکلات را به گردن کسی نیندازید شرایط جامعه،دوستان،خانواده و … را در نظر بگیرید ،اراده کنید و متعهد شوید اگر به مشکلی برخورد کردید نگویید مقصر خانواده یا دوستان یا جامعه یا هرکس دیگری هست به جز خودتان این باعث میشود هیچگاه به خودتان قول ندهید و به محض شکست به دنبال مقصر بگردید و دائم موضوع را کش بدهید تا که خیالتان راحت شود که خودتان مقصر نیستید اما تا کی باید خودمان را گول بزنیم؟

اگر یاد بگیرید مسئولیت کارهایتان را به عهده بگیرید خودتان را موظف میدانید که باید کارتان را پیگیری کنید دیگر نمیتوانید به جای صبح زود بیدار شدن و به موقع از خانه بیرون زدن و سرساعت به محل کارتان رسیدن اگر دیر به محل کار رسیدید تقصیر را گردن ترافیک و رانندگی مردم و نیامدن مترو … بیاندازید.نمیتوانید هر نوع غذایی را که دوست دارید بخورید و ورزش نکنید و اضافه وزنتان را به گردن کلمه چاقی ارثی بیاندازید پس یاد بگیرید دائم  عملکرد خودتان را پیگیری کنید و به خودتان گیر بدهید.

دومین تعهد : تعهد به رسیدن است

مگر میشود به دوستتان قول داده باشید برای شام به منزلش بروید و وسط راه بخاطر ترافیک پشیمان شوید و تمام برنامه او را به هم بزنید؟ حتی اگر خدایی نکرده اتفاق غیر قابل پیش بینی هم برای شما بیفتد قطعا قرارتان را در تاریخ دیگری برگزار خواهید کرد مسیری که به سمت موفقیت ختم میشود مسیری است که شما قول رسیدن به آن را داده اید حال اگر دوست دارید آن را رها کنید واجازه دهید دیگران با رسیدن به آن لذت ببرند و شما نظاره گر باشید.

خسته شوید ولی حق ندارید نا امید شوید

کسی که در طول مسیر خسته نشود یا دروغ میگوید یا یک ابرانسان است خودتان را سرزنش نکنید که چرا خسته میشوید و آن را با نا امیدی اشتباه نگیرید گاهی اوقات استراحت کنید و با نگاه به مسیری که پشت سر گذاشته اید متوجه تجربه هایی که کسب کرده اید شوید باز شروع کنید و ادامه دهید اما حق ندارید متوقف شوید و نا امید شوید نا امیدی تلخ ترین پایانی است که یک انسان میتواند داشته باشد.فرق بین انسان های رشد یافته و انسان های رشد نیافته در هم اینجا مشخص میشود انسان های رشد نیافته ترجیح میدهند مرگی شرافتمندانه در طول مسیری که برای هدفشان طی میکردنند داشته باشند اما انسان های رشد یافته میگوند تا به هدفم نرسیده ام باید زنده بمانم.

زندگی هیچگاه راحت نخواهد بود

مطمئن باشید دنیایی که ما در آن زندگی میکنیم هیچگاه زندگی را به خودی خود برای شما آسان نمیکند بلکه این شما هستید که قوی تر میشوید تا جایی که دیگر دنیا حریفتان نمیشود به جای اینکه منتظر ضعف حریفتان باشید خودتان را قوی کنید و به سمتش حمله کنید خواهید دید عقب میکشد ،پیشروی کنید تا جایی که تسلیمش کنید.

مغرور نشوید

برای خودتان رسالت داشته باشید و چه رسالتی زیبا تر از کمک کردن به افرادی که بارها تسلیم زندگی شده اند کمک کنید که دیگران نیز طعم پیروزی را بچشند.

ما خطهای کوتاهی را در مقالاتمان به موضوعات متعددی تعلق میدهیم و هدفمان از کوتاه بودن آنها تاثیری آنی بر روی مخاطب میباشد برای پرداختن مفصل به موضوعات میتوانید به بخش معرفی کتاب مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت