ترسی به نام بی استعدادی

من به شخصه واژه ای به نام بی استعدادی را قبول ندارم و آن را رد میکنم شما بی استعداد نیستید بلکه میزان یادگیری شما در انجام یک کار نسبت به کار دیگر متغییر است و به اصطلاح شما استعداد بیشتری در یک کار دارید و می توانید در آن کار موفق شوید اما بی استعداد نیستید بی استعداد یعنی کسی که از استعداد تهی است مگر می شود شما نتوانید کاری را یاد بگیرید؟ من افرادی را میشناسم که با اینکه میدانستند در انجام کاری که میخواهند انجام دهند استعداد کمتری دارند اما با تلاش و پشتکار روز به روز رشد کردند و اکنون در آن کار موفق هستند پس اگر بذر نباشد مگر میشود درخت باشد؟ باید میزان استعدادتان را در یابید آیا استعدادتان در آن کار اندازه یک دانه کوچک است که باید با نگهداری و مواظبت و تلاش فراوان رشد کند یا به اندازه یک نهال است و فقط نیاز به آبیاری و نظم دارد تا رشد کند و به ثمر برسد ؟

مسیر کوتاه استعداد

اگر پا در مسیری بگذارید که در آن استعداد بیشتری دارید سریع تر رشد میکنید و به شما قول میدهم که عاشقش میشوید اما این به این معنا نیست که حتما و فقط و فقط به دنبال کاری بروید که درآن استعداد بیشتری دارید شاید شما در انجام یک کار استعداد کمتری داشته باشید ولی اینقدر عاشقش باشید که هیچ چیز نتواند برای یادگیری و رسیدن به هدفتان سد راه شما شود مقاله اراده یا تعهد میتواند شما را در راه رسیدن به اهدافتان راهنمایی کند .

چراغ قرمز رشد

مسابقات استعدادیابی در سراسر دنیا برگزار میشود گاهی بعضی از افراد را میبینید که شرکت کرده اند اما بعد از مشاهده کارشان متوجه یک چیز میشوید که من به آن چراغ قرمز رشد میگویم. به طور مثال شخصی به عنوان خواننده شرکت کرده است و بعد از معرفی خودش متوجه میشوید که ده سال است به دنبال این کار است تا درآن موفق شود و معنای موفقیت برایش در جایگاهی در حد بهترین های دنیا در این حرفه خلاصه میشود ،شروع به خواندن میکند و شما به عنوان یک بیننده ساده و بدون داشتن هیچ تخصصی در این زمینه متوجه میشوید که یک جای کار میلنگد بعد از تمام شدن داورها به او میگویند پیشنهاد میکنیم به دنبال آن کاری روی که استعداد بیشتری درآن داری و به اصطلاح به او میگویند دیگر متوقف شو و مسیرت را در راه دیگری ادامه بده،حواستان به طول مسیر هدفتان و نحوه پرورش بذر استعدادتان باشد.

در این مقاله کوتاه فقط قصد داشتیم تلنگری به آن دسته از دوستان بزنیم که خود را بی استعداد مینامند و به آنها بگوییم که فقط کافیست میزان استعداد خود در کارها را کشف کنید که به زودی در بحثی جامع و مفصل به آن خواهیم پرداخت.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت